Kayıtdışı İstihamla Mücadele

Haberler

Kayıtdışı istihdam ülkemizin önemli sorunlardan bir tanesidir. Bu kapsamda Kayıtdışı ile mücadele eden odamız, İSTESOB ‘un düzenlediği Kayıtdışı İstihdamla Mücadele seminerine katıldık. Oda Başkamız Nihat KOLAOĞLU da toplantıda hzır bulunarak konuşmasını yaptı. İSTESOB resmi sitesinden kısa bir alıntıyı aşağıda paylaşıyoruz.

 

ESNAFA DESTEK KAYIT DIŞINA CEZA YAĞACAK

Kayıtlı istihdamı teşvik etmek amacıyla İSTESOB’da esnaf odası başkanlarına sosyal güvenlik sistemi hakkında bilgilendirme yapıldı. Kayıtlı İstihdamın Desteklenmesi Projesi (KİDEP) kapsamında verilen eğitimlerde esnaf ve sanatkara sağlanan teşvikler anlatıldı. 29 yaşın altındaki girişimci esnafın 1 yıllık prim borçlarının, 3 kişinin altında işçi çalıştıran esnafın 1 kişi daha istihdam etmesi halinde 6 aylık prim borçlarının devlet tarafından karşılanacağı açıklandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, Asgari İşçilik Daire Başkanı Ahmet Yetim, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Göktaş, , Doç Dr. Hadi Sağlam’ın katıldığı İSTESOB’daki toplantıda kayıt dışı ekonominin Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olduğu kaydedildi. Toplantıya katılan esnaf odası başkanları kayıt dışı konusundaki eleştirilerini sıraladı ve Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan denetimlerin attırılmasını istedi. Projenin sunumunda Türkiye’de kayıtlı istihdamın yüzde 23’ünün esnaf ve sanatkarlardan ve onların yanında çalışanlardan oluştuğu açıklandı. 2016 yılında ise kayıt dışı istihdama 220 milyon ceza kesildiği belirtildi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Veli Ağören de sosyal güvenlik sistemi hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Bilgilendirme toplantısına ait görselleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın