2018 Yılı Ahilik Haftası Kutlamaları

Haberler

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ahilik haftası çoğku ile kutlandı. İstanbul Kuru Temizlemeciler Odası yönetimi de kutlamalara mümkün olduğunca katılmaya bu coşkuyu hissetmeye çalıştı.

İSTANBUL’DA İLİN AHİSİNE KAFTAN GİYDİRİLDİ

İstanbul’da esnaf ve sanatkar binlerce yıllık geleneği yeniden canlandırdı. Ahi korteji oluşturan esnaf ve sanatkar bugün Beyazıt’tan Kapalı Çarşı’ya mehteran eşliğinde yürüdü.  Ahilik Haftası kapsamında gerçekleşen etkinliklerde İlin Ahi Babası mücellit ustası Muzaffer Karaca’ya (66) da kaftan giydirildi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne (İSTESOB) bağlı her sektörden meslek odaların temsilcileri esnaf ve sanatkarlarla ‘Ahi Yürüyüşü’ yaptı. Kapalı Çarşı’dan geçerek Sultanahmet amfi tiyatroya kadar yürüyen Ahi kortejine de çevredeki turistlerin ilgisi de yoğun oldu. Geleneksel kıyafetleriyle mehteran eşliğinde yürüyen esnaf ve sanatkarları meraklı gözlerle izleyen turistler, bol bol fotoğraf çekti.  Ahi Yürüyüşüne çok sayıda esnafın yanında İstanbul Vali Yardımcısı Hikmet Dengeşik ve İl Ticaret Müdürü İsmail Menteşe de katıldı.

Amfi tiyatroda da bir gösteri düzenlendi. Mehteran takımının konser verdiği amfi tiyatroda İlin Ahisi Muzaffer Karaca’ya şed kuşandırıldı.Gösterileri izleyen vatandaşlara Ahi pilavı ve Ahi lokması dağıtıldı.

 

Bir yanıt yazın