Halı Yıkama Kalfalık ve Ustalık Sınavı

Haberler

İstanbul Kuru Temizlemeciler ve Halı Yıkamacılar Esnaf Odasına (İSTEMO) üye olan halı yıkamacı esnaflarımıza 10 Mayıs 2017 Çarşamba günü saat 14.00 te İstanbul Esnaf Odaları Birlik Merkezi Toplantı Salonunda (Bakırköy ) KALFALIK ve USTALIK BELGESİ sınavı düzenlenecektir.

Halı yıkama mesleği 3308 sayılı kanun kapsamına alınmadan halı yıkamacı esnaf meslektaşlarımızın ustalık belgelerini almaları çok büyük önem arz etmektedir. Kanun içeriğini şu linkten görebilirsiniz: http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2540_0.html

DİKKAT!!

Halı Yıkama mesleği 3308 sayılı kanun kapsamına geçince ustalık belgelerini Milli Eğitim Çıraklık Merkezlerinde okula giderek alınabilecektir. Kanun gereği halı yıkama iş yeri açmak için ustalık belgesi şarttır. Tüm belediyelere bakanlık, esnaf ve sanatkarlar genel müdürlüğü tarafından resmi yazılar gönderilmektedir. Önümüzdeki günlerde belediyeler ve resmi makamların denetimleri artacaktır. Ustalık belgesi olmayan iş yerlerine ruhsat ve çalışma izni verilmeyecektir. Bu nedenle ustalık belgelerinizi bir an önce almanız önem arz etmektedir.

İstemo oda üyesi olmayan meslektaşlarımızın da bir an önce oda üyeliğini yaparak ustalık belgesi almaları gerekmektedir.

 

Bir yanıt yazın